District Council Election

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor
for the
FELIXSTOWE NORTH & TRIMLEY Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the FELIXSTOWE NORTH & TRIMLEY Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page1image7648

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Ablitt Dave

46 Rendlesham Road Felixstowe
IP11 2YP

Labour Party

Michael L Deacon (P) R Dixon (S)

Bird
Stuart Michael

70 Hintlesham Drive Felixstowe
IP11 2YL

page1image23232

The Conservative Party

page1image24872

page1image25768

Raymond J Garfield (P) Janet Mary Garfield (S)

page1image27080

Coutts David Smith

4 Ataka Road Walton Felixstowe IP11 9DH

UK Independence Party (UKIP)

B Latchem (P)
Denise J M Marsden (S)

Marfleet Andrew Graham Richard

1 Capel Close Trimley St Martin Felixstowe
IP11 0UP

page1image36216

Liberal Democrats

page1image38008

Rev David Miller (P) M Ninnmey (S)

Mulberg Jonathan David

19 Gulpher Road Felixstowe
IP11 9DN

page1image43624 page1image44208

The Green Party

page1image46160 page1image46320

G H Leighton (P) Steve Cotton (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the MARTLESHAM Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the MARTLESHAM Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page2image7384

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Gibbons Mark Neil

20 Felgate Way Grundisburgh Woodbridge Suffolk

IP13 6US

Liberal Democrats

J M Kelso (P)
D J W McNae (S)

Hawksley Jeremy Charles

1 Grundisburgh Road Woodbridge
Suffolk
IP12 4HJ

Labour Party

page2image25536

Richard Boother (P) T D Boother (S)

O’Brien
Patricia Margaret

Hill House Newbourne Road Bucklesham Ipswich
IP10 0BU

The Conservative Party

James P O’Brien (P) Max Pemberton (S)

Reid
Betsy Mary

Dormers Cliff Road Waldringfield Woodbridge IP12 4QL

page2image37392 page2image37976

The Green Party

page2image39928 page2image40088

L Wilkins (P) J Wilkins (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of Councillors
for the FELIXSTOWE COASTAL Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of TWO Councillors on Thursday, 4th May 2017 for the FELIXSTOWE COASTAL Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page3image7608

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Bennett Seamus James Townsley

69 High Road East Felixstowe
IP11 9PT

Liberal Democrats

page3image18976

L Reeves (P) Adrian J Hine (S)

page3image20808

Candy Jan

Flat 3
105 Queens Road Felixstowe
Suffolk
IP11 7PG

Liberal Democrats

L Reeves (P)
Alan S Coombes (S)

Franklin Corrine Mary

32 Bath Road Felixstowe Suffolk
IP11 7JW

page3image30064

Labour Party

Michael Sharman (P) Mary Wyatt (S)

Lyndle Kay

18 Buregate Road Felixstowe
IP11 2DE

page3image36256

Green Party first choice candidate

D C Keeble (P) C Gemmell (S)

Morris Margaret Anne

79 Ranelagh Road Felixstowe
IP11 7HY

page3image43544

Labour Party

page3image44936

Michael Sharman (P) Mary Wyatt (S)

Newman Graham Leslie

1 Mellis Court Felixstowe IP11 2YQ

The Conservative Party

page3image51664

P J Bolton (P) G W Dines (S)

page3image53536

Phair
Keith James

9 Picketts Road Felixstowe Suffolk
IP11 7JT

UK Independence Party (UKIP)

Patricia M Sharp (P) John H R Jenkins (S)

Semmens Aidan John

58 Bridgewood Road Woodbridge
IP12 4HA

page3image62432

The Green Party

D Laverty (P) V Bryant (S)

Wiles Steve

4 Roman Way Felixstowe IP11 9NJ

page3image69720

The Conservative Party

page3image71360

Doreen Savage (P) Stuart Bird (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor
for the
ALDEBURGH AND LEISTON Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the ALDEBURGH AND LEISTON Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page4image7584

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Ball
Roger Thomas

151 Saxmundham Road
Aldeburgh
Suffolk

IP15 5PB

UK independence Party (UKIP)

Heather Coster (P) Dudley R Fryer (S)

Casagrande
Freda Jeanette Maria

13 Archway Cottages Valley Road
Leiston
IP16 4AR

Labour Party Candidate

S W Marsling (P) C S Ginger (S)

McLean
Julia Beatrice Ellen

38 High Street Saxmundham IP17 1AB

page4image30984

Liberal Democrats

page4image32480

John E H Macallister (P) Janet F Tait (S)

Rainger Russ

Christmas Cottage Farnham Road Snape
Suffolk

IP17 1QW

The Conservative Party

Trevor Hawkins (P) Ian Pratt (S)

Ward
Peter Frederick

1 Manor Road Woodbridge IP13 6HY

page4image44200

The Green Party

page4image46736

J M Richards (P) D M Richards (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the FRAMLINGHAM Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the FRAMLINGHAM Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page5image7424

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Bayfield Kezia

4 The Limes College Road Framlingham Woodbridge Suffolk

IP13 9ET

Labour Party

Joan Roberts (P) Lesley Bensley (S)

Burroughes Stephen John Harry

Burfields The Green Chediston Halesworth Suffolk IP19 0BB

The Conservative Party

page5image25608

J P Gregory (P) W Burroughes (S)

page5image27776

Holloway James William

Mindy’s Bar Low Street Badingham Woodbridge Suffolk IP13 8JX

The Green Party

C Mummery (P)
Hal W Keys-Holloway (S)

Owen David John

5 Albert Place Framlingham Woodbridge Suffolk

IP13 9DX

page5image38160

UK Independence Party (UKIP)

page5image39840

D J Bosworth (P) Y Bosworth (S)

Turner Andrew

The Barn
The Hill Westleton Saxmundham Suffolk

IP17 3AN

Liberal Democrats

page5image47656

Jon James (P) Rob Alcraft (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the CARLFORD Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the CARLFORD Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page6image7464

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Burns Miriam

Old Hall Rectory Hill East Bergholt CO5 6TG

The Green Party

page6image19152

T J Warner (P) D P Clery (S)

page6image21024

Coney Michael Paul

Octagon House The Street Easton Woodbridge IP13 0EE

UK Independence Party (UKIP)

page6image26464

P Batley (P)
T David S Wood (S)

Johnson
Rose Mary Grace

Bridge Lodge Church Lane Witnesham Ipswich Suffolk

IP6 9JD

Independent

C Matter (P) A T Law (S)

Toptani Shasha

286 Kittles Corner Cretingham Woodbridge
IP13 7BN

page6image37208

Labour Party

page6image38600

page6image39496

Helen Clarkson (P) Theresa Dunningham (S)

page6image40728

Vickery Robin Mervyn

7 Framlingham Court Valley Road
Ipswich
Suffolk

IP1 4EF

The Conservative Party Candidate

Diane Smith (P) Trevor H Smith (S)

Yule Kay

Stones Throw Cottage
19 Station Road Woodbridge IP12 4AU

page6image51600

Liberal Democrats

Stephen J Barnett (P) D N Yule (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL
Election of Councillors
for the
KESGRAVE & RUSHMERE ST ANDREW Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of TWO Councillors on Thursday, 4th May 2017 for the KESGRAVE & RUSHMERE ST ANDREW Division.

page7image12696

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page7image15776

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Clarkson Helen Laura

Leawood House Sandy Lane Little Bealings IP13 6LW

Labour Party

Rebecca A Patten (P) Tony Fear (S)

Lawson Stuart

15 Sewell Wontner Close
Kesgrave
Ipswich

IP5 2GB

The Conservative Party Candidate

Deborah McCallum (P) Geoffrey Lynch (S)

Ling
Mark Robert

15 Finborough Close Rushmere St Andrew Ipswich
IP4 5QT

page7image38304

Independent

Caroline Whitman (P) Gavin Whitman (S)

Mears
David Stephen

5 Webbs Court Kesgrave Ipswich
IP5 2GU

page7image44904

UK Independence Party (UKIP)

page7image46480

page7image47376

M J Jeffreys (P) A Jeffreys (S)

page7image48648

Neal Jon

235 Main Road Kesgrave Ipswich
IP5 2PL

Liberal Democrats

page7image54056

C Fiddaman (P) C Dungey (S)

Neal
Sally Joanne

235 Main Road Kesgrave Ipswich
IP5 2PL

Liberal Democrats

S J Perry (P) M Stanley (S)

Ogden Jonathan Philip

2 Herbert Road Kesgrave
IP5 2XX

page7image64320

Independent

page7image66096

page7image66568

P M Ogden (P) D L Walkling (S)

Patten Becky

77 Spindler Close Kesgrave
Ipswich
IP5 2DA

Labour Party

page7image73184

Kevin E Archer (P) Mary A Ellis (S)

Richardson-Todd Barbara Jane

Whiting Robert Eric

Zakss Charlie

57 Playford Road Rushmere St Andrew Ipswich
Suffolk

IP4 5RJ
105 Playford Road Rushmere St Andrew Ipswich
Suffolk
IP4 5RQ
5 Hillyfields Woodbridge
IP12 4DX

Green Party lead candidate

The Conservative Party Candidate

The Green Party

C A Evans (P) David Sharp (S)

Margaret Smith (P) Joseph H Smith (S)

C Perry Jones (P) E J Brundell (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the
WICKHAM Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the WICKHAM Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page8image7424

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Bensley Lesley Ann

The Firs Church Road Marlesford IP13 0AT

Labour Party

Anna Hubert-Chibnall (P) Julie Cuninghame (S)

Coult MC
Trevor Raywood

2 Hazel Close Rendlesham Suffolk
IP12 2UR

page8image23320

UK Independence Party (UKIP)

page8image25424

page8image25896

Luba Coult (P)
John A Finlinson (S)

Nicoll Alexander John McDiarmid

2 Shannon Heights Hollesley Woodbridge Suffolk

IP12 3SF

The Conservative Party

M Bond (P) M Bond (S)

Twinch Kit

Wych Elms Chillesford Woodbridge IP12 3PS

page8image37392

Liberal Democrats

page8image38464

Nigel Brown (P)
Keow Siang Brown (S)

page8image40632

Walsh Catherine

1 Through Duncans Woodbridge
Suffolk
IP12 4EA

The Green Party

page8image46344

D A McLeavy (P) N J Apperley (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the WOODBRIDGE Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the WOODBRIDGE Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page9image7408

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Attwell Stephen Arthur

107 Bredfield Road Woodbridge
IP12 1JE

The Conservative Party

G E Holdcroft (P) U Mitchell (S)

Jones Vicky

16 St Johns Terrace Woodbridge
IP12 1HP

page9image22592

Labour Party

page9image24280

Marcia Haywood Smith (P) P Haywood Smith (S)

O’Nolan Eamonn

1 Through Duncans Woodbridge
IP12 4EA

page9image28864

The Green Party

page9image30696

M C J Walsh (P) Charlotte Zakss (S)

Page Caroline Anne

117 Ipswich Road Woodbridge
IP12 4BY

page9image35320

Liberal Democrats

page9image37112

S M Bull (P) K Yule (S)

Tunstall Ray

2 St Edmunds Close Woodbridge
IP12 4UY

page9image42648

UK Independence Party (UKIP)

page9image44752

page9image45224

P Staley (P) A Tunstall (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the
WILFORD Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the WILFORD Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page10image7424

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Brown Nigel

3 Garrod Approach Melton
Suffolk
IP12 1TD

Liberal Democrats

page10image19032

K Twinch (P)
A McDonald (S)

page10image20824

Debenham Garry Graham

Highfield Sandy Lane Bromeswell Woodbridge Suffolk IP12 2PR

UK Independence Party (UKIP)

S Debenham (P) J Potter (S)

Hambley Victoria Caroline

The White House Priory Road Snape Saxmundham IP17 1SA

page10image29752

The Green Party

page10image31584

Gillian Day (P) R J Hambley (S)

Harle
Philip Ernest

4 Limetree Avenue Leiston
Suffolk
IP16 4EH

page10image37000

Labour Party Candidate

page10image38536

page10image39432

Derek Chambers (P) Eve Hostettler (S)

page10image40664

Reid Andrew

Garden House Ivy Lodge Road Campsea Ashe Suffolk

IP13 0QB

The Conservative Party

page10image46816

R J Herring (P) John Kerr (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT

SUFFOLK COUNTY COUNCIL Election of a Councillor for the
BLYTHING Division

STATEMENT OF PERSONS NOMINATED

The following is a statement as to the persons nominated for the election of a Councillor on Thursday, 4th May 2017 for the BLYTHING Division.

PERSONS NOMINATED

5. REASONS FOR WHICH THE RETURNING OFFICER HAS DECLARED A NOMINATION INVALID

page11image7368

1. SURNAME, OTHER NAMES

2. HOME ADDRESS

3. DESCRIPTION (if any)

4. PROPOSER’S NAME SECONDER’S NAME

Hiley
Nigel Keith

18 Tennyson Road Saxmundham IP17 1WU

The Green Party

Joseph James Cassels (P) Ken Bate (S)

Sandbach
James Peter Charles

38 High Street Saxmundham IP17 1AB

page11image23176

Liberal Democrats

page11image24672

page11image25568

L F A Jardine (P) K R Dickerson (S)

page11image26920

Smith
Richard William Lowestoft

Gap House
8 Albion Street Saxmundham IP17 1BN

The Conservative Party

Peter G Batho (P)
Diana Mary Eastman (S)

Turner
Mark William

26 Lincoln Avenue Saxmundham Suffolk
IP17 1BZ

page11image37008 page11image37592

Labour Party

page11image39400 page11image39560

M W Golding (P) James Turner (S)

The persons opposite whose names no entry is made in column 5 have been and stand validly nominated.

Dated: Tuesday, 04 April 2017

Suffolk Coastal District Council East Suffolk House, Riduna Park Station Road
Melton

Woodbridge IP12 1RT

S Baker Deputy Returning Officer

Published and printed by S Baker, Deputy Returning Officer, Suffolk Coastal District Council, East Suffolk House, Riduna Park, Station Road, Melton, Woodbridge, IP12 1RT 

Posted in Parish Council Highlights.